Historia
Podsumowanie historyczne pojawia się szesnasty raz

Podsumowanie historyczne pojawia się szesnasty raz

Od pewnego czasu podsumowanie historyczne nie pojawiało na moim blogu. Z tego też powodu mam zamiar nadrobić to i przekazać Wam porządną dawkę informacji jakie zebrałem przez taki okres czasu. Sami zobaczcie.

Podsumowanie historyczne oraz artykuły z internetu

1. A ty szczęśliwa Austrio żeń się… z córką swojej siostry! Prawdziwy obraz habsburskiej rodziny – ciekawy artykuł na temat rodziny Habsburgów oraz ich pędowi w kierunku czystości krwi.

Mina Marianny mówi wszystko. 18-letnia królowa Hiszpanii musiała dzielić łoże z prawie trzykrotnie starszym od niej wujkiem, który ją w dodatku lekceważył. Obraz Diego Velázqueza z 1652 roku
Mina Marianny mówi wszystko. 18-letnia królowa Hiszpanii musiała dzielić łoże z prawie trzykrotnie starszym od niej wujkiem, który ją w dodatku lekceważył.
Obraz Diego Velázqueza z 1652 roku
Źródło: A ty szczęśliwa Austrio żeń się… z córką swojej siostry! Prawdziwy obraz habsburskiej rodziny

2. Fenomenalny naszyjnik koronowaty i publikacja z badań – powinienem ten artykuł wprowadzić w kategorię odkryć historycznych, lecz zdecydowałem, że wyląduję tutaj z powodu swojej treści oraz merytorycznych informacji jakie wnosi.

3. Wiedźmini istnieli naprawdę! – czyli oni istnieli naprawdę. Uwierzcie w to.

Mniej więcej tak mógł wyglądać owczarz z Czarnostowa
Mniej więcej tak mógł wyglądać owczarz z Czarnostowa
Źródło: Wiedźmini istnieli naprawdę!

4. Epic fail? 10 historycznych porażek, które sprawią, że poczujesz się lepiej – fajne zestawienie, w którym przedstawiono 10 zdarzeń, które upokorzyły nie tylko wymienione osoby.

5. Tysiącletnie kłamstwo. Nie było żadnego Bolesława Chrobrego! – artykuł stawiający tezę oraz zapytanie związane z pierwszym koronowanym władcą Polski.

6. Jak Wikingowie podbili Europę – tekst przedstawiający w jaki sposób Wikingowie podbili Europę oraz w jaki sposób Europa drżała przed nimi.

Artystyczne wyobrażenie łupieżczej wyprawy Wikingów w IX wieku
Artystyczne wyobrażenie łupieżczej wyprawy Wikingów w IX wieku
Źródło: Jak Wikingowie podbili Europę

7. Naukowcy-masochiści. Geniusze, którzy śmiertelnie niebezpieczne eksperymenty przeprowadzali… na samych sobie! – w skrócie: nie ma to jak testować na sobie wszelakich form leków, teorii oraz innych rzeczy.

Maria i Piotr Curie sprawdzali działanie substancji aktywnych na własnej skórze. I nie przerywali eksperymentu, choć rana na ramieniu Piotra stawała się coraz głębsza
Maria i Piotr Curie sprawdzali działanie substancji aktywnych na własnej skórze. I nie przerywali eksperymentu, choć rana na ramieniu Piotra stawała się coraz głębsza
Rys. André Castaigne
Źródło: Naukowcy-masochiści. Geniusze, którzy śmiertelnie niebezpieczne eksperymenty przeprowadzali… na samych sobie!

8. Jak Polacy mścili się na Niemcach za wszystko, co zrobili nam w II wojnie światowej? – jak po II wojnie światowej Polacy traktowali nie tylko faszystowskich żołnierzy, ale też niemieckich cywilów.

9. Co trzeba było zrobić, by przetrwać w Auschwitz? Przedstawiamy 10 żelaznych zasad – bardzo ciekawy artykuł, przynajmniej dla mnie, przedstawiający jak ludzie musieli przetrwać nie tylko na wojennych liniach, ale też w obozach koncentracyjnych albo pracy przymusowej.

W takich spartańskich warunkach mieszkali więźniowie. Nic zatem dziwnego, że dobra organizacja była podstawą przeżycia w Auschwitz-Birkenau
W takich spartańskich warunkach mieszkali więźniowie. Nic zatem dziwnego, że dobra organizacja była podstawą przeżycia w Auschwitz-Birkenau
Fot. Ealdgyth;
licencja CC ASA 3.0
Źródło: Co trzeba było zrobić, by przetrwać w Auschwitz? Przedstawiamy 10 żelaznych zasad

10. Jakim szefem był Adolf Hitler? – myślisz, że Hitler był idealnym urzędnikiem oraz idealnie pracował. To tylko Twoja wyobraźnia, przeczytaj artykuł i się dowiedz jak się pracowało z Hitlerem.

Hitler nad papierami? To niezwykle rzadki widok dla jego pracowników. Szczególnie, że nie przegląda ich w biurze... Zdjęcie z 1936 roku
Hitler nad papierami? To niezwykle rzadki widok dla jego pracowników. Szczególnie, że nie przegląda ich w biurze… Zdjęcie z 1936 roku
Fotograf: Heinrich Hoffmann
Licencja: CC-BY-SA 3.0
Źródło: Jakim szefem był Adolf Hitler?

11. Sześciu wytropionych niesławnych zbrodniarzy wojennych – krótkie informacje na temat zbrodniarzy, którzy byli ścigani przez międzynarodowe instytucje sądownicze.

12. Z Bogiem i Hitlerem – tekst przedstawiający w jaki sposób Hitler doprowadził do rządów swojej partii politycznej. A co za tym idzie, przejął stanowisko premiera oraz prezydenta w Niemczech.

Prezydent Paul von Hindenburg i kanclerz Rzeszy Adolf Hitler w dniu święta pracy – 1.05.1933 roku
Prezydent Paul von Hindenburg i kanclerz Rzeszy Adolf Hitler w dniu święta pracy – 1.05.1933 roku
Źródło: Z Bogiem i Hitlerem

13. Fatalny błąd sprzed 95 lat – przypadek działania dzialań szpiegowskich w czasie trwania I wojny światowej.

14. Ragnar Lodbrok : legendarny władca wikingów – tekst przedstawiający Ragnara, jednego z walecznych wikingów, oraz jego czyny, które zostały spisane przez dwóc dziennikarzy XII-wiecznych.

15. Rzeź Jerozolimy. Jej rozmiary i okrucieństwo niemal sparaliżowały świat islamu –  tekst przedstawiający w jaki sposób wyprawy krzyżowe zmieniły świat islamskich wierzeń.

Oblężenie Jerozolimy przez Tytusa. Gobelin z XV - XVI wieku
Oblężenie Jerozolimy przez Tytusa. Gobelin z XV – XVI wieku
Fot. AKG IMAGES/EAST NEWS
Źródło: Rzeź Jerozolimy. Jej rozmiary i okrucieństwo niemal sparaliżowały świat islamu

16. Takie rzeczy to tylko w Rosji. NAPRAWDĘ absurdalne metody walki z alkoholizmem – ciekawy artykuł na temat jak w Rosji walczono z alkoholizmem.

17. Czy wiesz, że w Sosnowcu zbudowano pierwszy polski pociąg pancerny? – ciekawa informacja na temat zbudowania takiej maszyny.

18. Czy wiesz jak wyglądały dawne zwyczaje i obrzędy karnawałowe? – nie wiedzieliście w jaki sposób kiedyś bawiono się w karnawale to teraz wiecie.

19. Zaloty i karnawałowe kojarzenie par – w tekście pokazane są obyczaje oraz zwyczaje naszych przodków.

20. Czy wiesz, że na morzu w XVI wieku toczono bitwy po rycersku? – a jednak morskie walki można toczyć też po rycersku.

21. Władysław Jagiełło czy Kazimierz Jagiellończyk? Który z Jagiellonów był wybitniejszy? – na łąmach portalu histmag.org Tomasz Leszkowicz stworzył naprawdę ciekawe podsumowanie o ważnych Jagiellonach w historii Polski.

22. Co sto lat temu musiały znosić Polki, aby móc studiować – naprawdę ciekawy artykuł związany z tym jak kobiety musiały się namęczyć, aby nie tylko studiować, ale się uczyć.

Zofia Stryjeńska (z domu Lubańska) postanowiła zdobywać wiedzę metodą Nawojki. Zanim ją zdemaskowano, przez rok uczyła się na monachijskiej ASP jako Tadeusz Lubański. Efekty jej pędu nauki - freski na kamienicy przy Rynku Starego Miasta w Krakowie - widzimy po lewej, a samą artystkę po prawej
Zofia Stryjeńska (z domu Lubańska) postanowiła zdobywać wiedzę metodą Nawojki. Zanim ją zdemaskowano, przez rok uczyła się na monachijskiej ASP jako Tadeusz Lubański. Efekty jej pędu nauki – freski na kamienicy przy Rynku Starego Miasta w Krakowie – widzimy po lewej, a samą artystkę po prawej
Źródło: Co sto lat temu musiały znosić Polki, aby móc studiować

23. Ulubione rozrywki więźniów Auschwitz – artykuł opisujący małą cząstkę obozowego życia w hitlerowskich obozach w czasie II wojny światowej.

Więźniom udało się zorganizować w obozie nawet prowizoryczny basen w zbiorniku przeciwpożarowym
Więźniom udało się zorganizować w obozie nawet prowizoryczny basen w zbiorniku przeciwpożarowym
Fotograf Pimke
licencja CC BY-SA 3.0
Źródło: Ulubione rozrywki więźniów Auschwitz

24. Francuska strefa śmierci, gdzie pierwsza wojna światowa do dziś zbiera śmiertelne żniwo – artykuł przedstawia, że we Francji nadal są niebezpieczne pamiątki po I wojnie światowej.

25. Najbardziej okrutny morderca w historii. Oto 10 rzeczy, które robił swym ofiarom – tekst przedstawiający do czego zdolni są ludzie pod wpływem takiego kata jakim był…

26. Największe absurdy komunistycznej Rumunii – ciekawy artykuł związany z pomysłami rumuńskiego prezydenta Nicolae Ceaușescu, który rządził krajem w czasie panowania komunizmu.

27. 07 się nie zgłasza. Jak bardzo nieudolna była Milicja Obywatelska? – artykuł opowiadający się na temat działań milicjantów w czasie PRL-u.

28. Władysław Jagiełło – Litwin, który zbudził w Polakach patriotyzm – tekst przedstawiający ciekawe informacje na temat pierwszego władcę z dynastii Jagiellonów na polskim tronie.

29. (Nie)proste przyczyny wojny secesyjnej – ciekawe tezy przedstawia autor tekstu związane z przyczynami wybuchu wojny secesyjnej.

30. Jak uniknąć kuli radzieckiego snajpera? Praktyczne porady dla żołnierzy – wiele ciekawostek związanych z oblężeniem Stalingradu.

Niełatwo będzie ich dostrzec…
Niełatwo będzie ich dostrzec…
Fot. RIA Novosti archive, image #450
Autor: Gieorgij Zelma
Licencja: CC-BY-SA 3.0
Źródło: Jak uniknąć kuli radzieckiego snajpera? Praktyczne porady dla żołnierzy

31. Walentynki na tle tradycji starożytnych – tekst przedstawiający jak Walentynki ewoluowały z dawnych wierzeń do współcześnie znanego nam święta.

32. Ta plotka obaliła dyktatora. Ludzie naprawdę w nią uwierzyli? – tekst przedstawiający w jaki sposób można dosyć szybko stracić stołek.

33. Jak 150 ludzi rozgromiło 4tys. w pół godziny – bitwa pod Cajamarca – niezwykły opis jednej  bitew w Ameryce Południowej.

Mapa podboju Peru w latach 1531-1533
Mapa podboju Peru w latach 1531 – 1533
Źródło: Jak 150 ludzi rozgromiło 4tys. w pół godziny – bitwa pod Cajamarca

34. Czy Amerykanie mogli wygrać wojnę w Wietnamie? – oto jest pytanie. Autor tekstu przedstawia swoje argumenty związane z odpowiedzią na to pytanie.

Wideo historyczne w podsumowaniu  historycznym

1. Dolny Śląsk : cmentarne hieny – ciekawy materiał wideo. który opowiada na temat hien cmentarnych oraz historycznych cmentarzysk.

2. Kiedyś pisałem tekst na temat zamachów na Hitlera, ale autorzy Historii Bez Cenzury podają kilka przykładów trochę w inny sposób.

3. A jednak Jadwiga miała jaja jeśli chodzi o władanie Polską. Sami zobaczcie film.

4. Dla niektórych matematyka to czarna magia, ale pamiętajmy, że ta dziedzina nauki jest naprawdę ważna nie tylko dla rozwoju ludzkości, ale też jako element historii. W filmie od Historii Bez Cenzury dowiadujemy się na ten temat trochę więcej.

5. Ciekawe informacje na temat jednego z najważniejszych momentów Polaków w czasie II wojny światowej według książek do historii.

6. Film przedstawiający największe maszyny lądowe, wodne i te, które potrafią się unosić.

7. Kolejne zestawienie w formie wideo, ale tym razem snajperów.

8. Niesamowite zdjęcia popowstaniowej Warszawy. Dla mnie warte obejrzenia.

Odkrycia historyczne

1. Przestarzałe szable, połatane mundury…. Najnowsze odkrycia archeologiczne na Reducie Ordona – świetny artykuł związany z badaniami archeologicznymi związanymi z Redutą Ordona.

2. Niezwykłe znalezisko na warszawskiej Pradze. „Skrytka Powstańca” – ciekawe znalezisko. Jakby nie wiedza o tym to na pewno zniknąłby następny dowód na takie poczynania w czasie II wojny światowej.

3. Zatopione cuda z mazurskiego jeziora – na Warmii i Mazurach można odnaleźć naprawdę ciekawe rzeczy.

4. Archeolodzy odkryli kolejną grotę w Qumran – informacja związana z odnalezieniem zwojów, gdzie jest trudność z rozczytaniem treści.

5. Archeolodzy z Uniwersytetu Hebrajskiego odkryli nową grotę Qumran – w tym tekście można odnaleźć trochę więcej informacji oraz zdjęć na temat odkryć wspomnianych przed chwilą.

6. Wielkopolskie: odkryto warsztat odlewniczy sprzed 3500 lat – jedyne w swoim rodzaju takie odkrycie. Aż tak starego warsztatu odlewniczego w Europie Środkowej jeszcze nikt nie odkrył.

Skarb z epoki brązu znaleziony w Niemczech
Skarb z epoki brązu znaleziony w Niemczech
Fot. Th. Zühmer
Opublikowano na licencji Creative Commons Attribution 3.0 Unported
Źródło: Wielkopolskie: odkryto warsztat odlewniczy sprzed 3500 lat

7. W Łebie odkryto „polskie Pompeje”! Średniowieczne miasto zatopił sztorm. Teraz wykopują tu masowy grób i kolejne ruiny – ciekawe wykopaliska związane z Łebą.

Średniowieczne miasto odkryto w Łebie; Fot. UM Łeba
Średniowieczne miasto odkryto w Łebie; Fot. UM Łeba
Źródło: W Łebie odkryto „polskie Pompeje”! Średniowieczne miasto zatopił sztorm. Teraz wykopują tu masowy grób i kolejne ruiny

8. W Szydłowie odkryto średniowieczne krypty – ciekawy artykuł przedstawiający odkrycie związane z kościołem oraz placem zamkowym w Szydłowie.

9. „Niesamowita historia”. Zaginiony manuskrypt w języku Azteków, który odnalazł się w Krakowie – tekst na portalu Wyborczej, który opisuje dokument będący w posiadaniu Biblioteki Jagiellońskiej Uniwersytetu Jagiellońskiego oraz zapisanym w języku Azteków.

10. Bornholm/ Odkryto prawie 40 pochówków elity z VI-VIII w. – ciekawa sprawa związana z wielkością cmentarzyska z wieków VI – VIII.

11. Kłodnica. Zapomniana osada – artykuł omawiający jedno ze znalezisk oraz jego znaczenie dla regionu Kazimierza Dolnego.

Inne rzeczy związane z podsumowaniem historycznym

1. Poczet bogów słowiańskich – warto pamiętać o kulturze swojego kraju oraz regionu. Ten tekst według mnie ma nam o tym przypominać skąd pochodzimy i o czym mamy pamiętać.

2. Wikingowie i ich moce – wywiad z Władysławem Duczko, który spędził trochę czasu jako archeolog w Skandynawii.

Wikińska łódź przedstawiona na Tkaninie z Bayeux
Wikińska łódź przedstawiona na Tkaninie z Bayeux
Fot. Urban
Opublikowano na licencji Creative Commons Attribution-ShareAlike 3.0 Unported
Źródło: Wikingowie i ich moce

3. Polacy złowili gigantycznego suma. W jego wnętrzu znaleźli swastykę i ludzkie kości – mogę stwierdzić, że dziwne zdarzenie.

4. Niezwykła Stara Mapa Śląska z 1561 Roku – autor próbował przedstawić oraz przetłumaczyć niektóre nazwy miast wraz z dodatkowymi komentarzami.

5. Początek Riese – Odnalezione dokumenty i plany – trudno jest mi skategoryzować. Powodem jest informacja na temat odkrycia dokumentów oraz do tego pokazany też jest film z tym związany.

6. Pasjonat buduje repliki unikalnych polskich czołgówa – ciekawa historia mężczyzny, który nie tylko pokochał tankietki z czasów II wojny światowej, ale też je rekostruuje.

7. Niepublikowane zdjęcia Adolfa Hitlera – trochę zdjęć Hitlera z dziećmi.

8. Cyfrowa baza załogi Auschwitz. IPN udostępnia listę zbrodniarzy – ciekawa sprawa. Może informacja jest któtka, ale można rozszerzyć wiedzę o więcej, dzięki podanym linkom.

9. Prześwietlili poniemiecki bunkier. Zobacz efekty! – ciekawa galeria zdjęć oraz krótki komentarz do nich.

10. Rebelia pogańska. Bunt przeciw religii czy władcom? – ciekawa dyskusja nagrana z fal Radia Polskiego.

11. 80 tysięcy polskich zabytków na interaktywnej mapie – ciekawa informacja na temat odszukiwania informacji o nieruchomych pamiątkach historycznych.

12. „Godzinki” Jakuba Wargockiego – cenny rękopis z XV w. powrócił do Polski – ciekawa informacja na temat jednego z rękopisów biblijnych.

"Godzinki" Jakuba Wargockiego
Godzinki Jakuba Wargockiego
Materiał prasowy bn.org.pl

13. 10 fortyfikacji w Polsce, które trzeba zobaczyć – fotogaleria z krótkimi komentarzami opisującymi ciekawe fortyfikacje.

14. Animowana mapa alianckich nalotów z II Wojny Światowej – po raz kolejny gości w moich podsumowaniach interaktywna mapka udostępniona przez eloblog.

15. „Rodziców się nie wybiera”. Jak wygląda życie, gdy twój ojciec ma krew milionów na rękach? – recenzja książki opowiadającej o córce jednego z dyktatorów świata.

Kochany tatuś czy krwawy dyktator? Zdjęcie pochodzi z materiałów promocyjnych książki Rosemary Sullivan pod tytułem "Córka Stalina"
Kochany tatuś czy krwawy dyktator? Zdjęcie pochodzi z materiałów promocyjnych książki Rosemary Sullivan pod tytułem „Córka Stalina”
fot. EAST NEWS/LASKI DIFFUSION
Źródło: „Rodziców się nie wybiera”. Jak wygląda życie, gdy twój ojciec ma krew milionów na rękach?

16. Krzyżacki zamek w Malborku – opis zamku krzyżackiego, który stał się stolicą Zakonu Krzyżackiego, a później z czasem przeobrażał się w inne obiekty.

17. 10 Fascynujących historycznych map Polski – według mnie jedno z ciekawych zestawień związanych z mapami Polski.

18. Mapa nazwisk – Sprawdź, jak popularne jest Twoje nazwisko – może nie jest to tekst związany z historią, ale przynajmniej dla części z nas informacje związane z popularnością własnego nazwiska są naprawdę wielkie. W pewnym sensie można też rozpocząć poszukiwania historii własnej rodziny.

19. „Fascynacje polskich archeologów” – nowy cykl popularnonaukowy – może z opóźnieniem wprowadzam informacje, ale na pewno w pewnym sensie jeszcze jest aktualne. Może z którymś z moich czytelników się spotkam na jednym ze spotkań.