Pytania do… – odpadyblog.pl

Pewnego dnia jadąc sobie po Warszawie w wiadomym sobie celu rozmyślałem jak urozmaicić bloga. Na całe szczęście droga do celu była dosyć długa, więc mogłem sobie pozwolić na spokojne rozmyślania co poczynić. Wpadłem na pomysł, aby stworzyć serię wpisów związanych z pytaniami do innych osób – blogerów, freelancerów, twórców, itp. Może nie jestem oryginalny, ale próbuję też Wam przedstawić jak kreowały się niektóre miejsca na świecie, nie tylko rzeczywistym, ale też w wirtualnym. Sami oceńcie czy jest dobrze i ewentualnie jak chcecie to też zadawajcie pytania. Osoba, którą przepytuję, nie odpowie to na pewno ja uczynię po pewnym okresie w imieniu danej osobistości czy to nowym tekstem albo też odpowiednim komentarzem.

Seria pytań do…

No i tutaj rozpoczyna się historia. Nie tylko serii wpisów, ale też historia człowiek oraz jego bloga. Na moje pytania odpowiada Tomasz Araszkiewicz, twórca tekstów i założyciel bloga odpadyblog.pl. Tomka poznałem osobiście na jednym ze spotkań blogerów w 2013 roku i zainteresowało mnie jego zaangażowanie nie tylko nie tylko w samo spotkanie, ale też o tym co robi i o czym pisze.

Bartosz Rozwadowski: Jak pamiętasz początki swojego bloga i jego zakładanie to jestem ciekaw jak teraz podchodzisz do tego okresu.

Tomasz Araszkiewicz: Początki mojego blogowania, to szczerze mówiąc ,czasy podstawówki, czyli jakaś końcówka lat 90. Jednak, jeśli chodzi o to czym zajmuję się obecnie to przenieśmy się do roku 2012.Wtedy był to  czas kiedy nie do końca wiedziałem jak wyglądać będzie moja przyszłość. Nic nie było w tamtym czasie na tyle pewne bym mógł wybrać jakąś konkretną drogę. Sam więc wymyśliłem sobie alternatywę, rozwiązanie które okazało się strzałem w dziesiątkę. Obecnie prowadzenie bloga sprawia mi niezmierną radość i pozwoliło odkryć nowe i fascynujące cele w życiu.

BR: Co kierowało Tobą, aby założyć blog o tematyce śmieciowej (o śmieciach)?

TA: Szczerze mówiąc nie lubię określania mnie jako blog o śmieciach, czy blog o tematyce śmieciowej. Sam siebie określam jako bloger piszący o gospodarce odpadami. Jednak wiem, że wymyślając samemu sobie alternatywne wyjście w 2012 r., wymyśliłem też nową tematykę blogów. Ciężko więc jest ją sprecyzować i nazwać. Jest moja i mieści się w niej obecnie niestety,  dwa, góra trzy blogi. Obecnie można zauważyć, że powoli pojawiają się nowe blogi. Zarówno te firmowe jak i prowadzone przez osoby prywatne.

Powracając do meritum pytania, to tym co mną kierowało przy zakładaniu bloga to chęć uzupełnienia tego czego uczyłem się na studiach. Okazało się, że poza uzupełnianiem i rozwijaniem swoich pasji można poznawać wiele ciekawych i interesujących osób. Rozwijając swoją pasję zaraziłem nią również kilka osób.

BR: Czy na początku nie pisałeś o czymś innym niż tylko o śmieciach?

TA: Początki odpadyblog.pl to miks tematów. Energia odnawialna, wiatraki, panele słoneczne, gaz łupkowy,  upcycling i gospodarka odpadami. Szukałem i nadal szukam własnego stylu, stąd taki rozstrzał tematyczny. Dzisiaj pisze głównie o odpadach, jednak czasami również pojawiają się tematy związane z OZE. Autorzy bloga również się zmieniali i  z czasem dołączali się znajomi ze studiów, a nawet sami czytelnicy pragnący współtworzyć blog.

BR: Wspomniałeś, że autorów na blogu jest wielu. Czy były to chwilowe momenty współpracy – jeden tekst? Czy z kimś nawiązałeś dłuższą współpracę przy tworzeniu tekstów?

TA: Owszem. Współpraca z każdym z twórców i autorów treści na blogu nie jest chwilowa. Wszyscy autorzy wymienieni na blogu znacząco przyczyniają się do rozwoju bloga.

BR: Czy Twoja wizja bloga zmieniała się z czasem? Czy może też pozostaje bez zmian?

TA: Wizja bloga, pewnie jak u każdego blogera, zmieniała się i będzie się pewnie jeszcze zmieniać. Cały czas zastanawiam się nad tym co mógłbym zrobić lepiej. Przede wszystkim dzięki czytelnikom szybciej zauważam pewne błędy czy kwestie wymagające poprawy. Blog bez czytelnikówi obrasta kurzem, pleśnią i grubą skamieliną. Staram się śledzić pewne trendy w blogosferze i dostosowywać je do bloga. Wizja zmieniała się wraz ze współtwórcami bloga.

BR: Jak spostrzegali Cię Twoi znajomi jak rozpoczynałeś pisać? A jak jest teraz ze spostrzeganiem przez te same osoby?

TA: Ciężko powiedzieć, z tego co mogę powiedzieć to dobrze. Nigdy nie spotkałem się z krytyką z ich strony. Wręcz przeciwnie, zawsze służyli pomocą a niektórzy nawet chęcią współtworzenia bloga i wspaniałymi wpisami w zanadrzu.

BR: Patrząc w czas jaki minął od momentu założenia Twojego bloga oraz napisania pierwszego posta do obecnego momentu, w którym się kontaktujemy to jak oceniasz swoją misję informowania i pisania o nieczystościach.

TA: Wydaje mi się, że udało mi się zwrócić uwagę na problem odpadów. Również moim sukcesem jest przedstawienie pewnych kwestii w nowym świetle. Wszystkie te czynniki trochę zmieniły postrzeganie przez innych śmieci jako czegoś niepotrzebnego czy bezużytecznego

BR: Czy zakładając bloga zakładałeś sobie jakiś cel? Jeśli tak to jaki i czy go zrealizowałeś?

TA: Zakładając bloga, chciałem przybliżyć Wam czym są odpady. Co można z nimi zrobić orazi to, że nie zawsze należy się ich obawiać.

BR: Wiadomo, że na samym początku jak każdy bloger z pisania nic nie miałeś, nie licząc swojej satysfakcji. Czy w tym momencie masz coś więcej z tego? Np. firmy sprzątające z Tobą się kontaktują i proponują coś wspólnie stworzyć?

TA: Owszem, utrzymuję obecnie kontakt z firmami zajmującymi się  gospodarką odpadami. Firmy związane z branżą chętnie wykorzystują możliwości jakie daje odpadyblog. Współtworzenie i pomoc w projektach firmowych jest dla mnie wspaniałym i ciekawym wyzwaniem.

BR: Czy w tym momencie blog zajmuje Ci czas? Czy może masz jeszcze inną pracę?

TA: Zakładając bloga nie nastawiałem się na to by był moim jedynym źródłem utrzymania. Blog traktuję jako formę do rozwijania swoich zainteresowań w dziedzinie gospodarki odpadami.

BR: Jestem ciekaw czy pisząc już tyle czasu czy ktoś Ciebie rozpoznaje na ulicy i mówi Ci jakikolwiek komentarz związany z Twoim blogiem.

TA: Trudno powiedzieć czy większość ludzi na ulicy mnie poznaje. Nie rzucają się na szyję i nie proszą o autografy. Nie wystają pod domem. Tak pojmowany sukces nie powinien być celem w blogowaniu. Jeśli chodzi o to czy osoby związane z gospodarką odpadami rozpoznają nazwę bloga i czy łączą ją z moim nazwiskiem to odpowiem, że tak. Wiąże się to głównie z tym, że staram się utrzymywać kontakty z firmami oraz z czytelnikami. Poruszane tematy na blogu w wielu przypadkach spotykają się z dużym zainteresowaniem.

BR: Czy z czasem docierają do Ciebie jakiekolwiek informacje związane, że zmieniłeś czyjeś życie albo jego spostrzeganie swoimi tekstami? Jeśli tak i jest możliwość opisania to z miłą chęcią poproszę.

TA: Jeśli już jakieś informacje do mnie docierają to takie, że odpadyblog zmienił czyjeś postrzeganie odpadów. Dostarczył potrzebnych informacji i odpowiedział na ważne pytania – na przykład co można jeszcze  zrobić z odpadami.

Ciekawostki oraz wyjaśnienia

Według polskiej wikipedii oznaczenie OZE to inaczej odnawialne źródła energii, czyli źródła energii, których wykorzystywanie nie wiąże się z długotrwałym ich deficytem, ponieważ ich zasób odnawia się w krótkim czasie. Takimi źródłami są między innymi wiatr, promieniowanie słoneczne, opady, pływy morskie, fale morskie i geotermia. Przeciwieństwem ich są nieodnawialne źródła energii, czyli źródła, których zasoby odtwarzają się bardzo powoli bądź wcale: ropa naftowa, węgiel, gaz ziemny i uran.