Dawna Historia
Kultura Nazca

Kultura Nazca

Nie każdy wie kim byli ludzie z kultury Nazca. W tym tekście jest podjęta próba wyjaśnienia przynajmniej cząstki informacji o nich.

Coś co zawsze jest na początku, inaczej słowo wstępu

Tworząc ten tekst chciałbym przybliżyć chociaż trochę kulturę Nazca, która dla niektórych kojarzy się tylko z wielkimi rysunkami w Ameryce Południowej. Cywilizacja ta tak naprawdę wnosi coś więcej w historię świata niż tylko to co jest zazwyczaj z nimi kojarzone. Kiedyś nie wiedziałem nic na temat tej narodu i nie kojarzyłem z nimi nic, nawet, że cokolwiek narysowali. Dopiero z czasem rozpocząłem powoli się nimi interesować Nie wiem jak Wy macie z tym ludem skojarzenia i wiadomości. Z tego też powodu mam zamiar teraz przynajmniej po części przedstawić informacje jakie posiadam oraz jakie udało mi się zdobyć na poczet tego tekstu.

Kultura Nazca – informacje z Wikipedii

W celu dalszego wywodu pozwoliłem sobie na samym początku na wprowadzenie informacje z Wikipedii w temacie wpisu.

Kultura Nazca to tak naprawdę to kultura archeologiczna istniejąca w środkowej części Peru, na terenach wcześniej zajmowanych przez kulturę Paracas w okresie pomiędzy I a VIII wiekiem n.e. Główne ośrodki położone są w dolinach Ica, Pisco i Nazca. W latach późniejszych kultura ta zanika.

Niewiele jest odnalezionych przykładów architektury tego okresu. Pierwszym odnalezionym stanowiskiem archeologicznym jest Ocucaje, odkryte przez Maxa Uhle w 1901 roku. Pierwszą osadę odnaleziono dopiero w 1931 roku. A to dzięki ustaleniu jej położenia na podstawie zdjęć lotniczych z doliny Pisco.

W Cahuachi, najważniejszym ośrodku Nazca według obecnego stanu wiedzy, odkryto osadę otoczoną murem wzniesionym z suszonych cegieł. Przeprowadzone w latach 1985-1988 badania pozwoliły zidentyfikować półkoliste tarasy wzmocnione kamieniami. Wewnątrz zachowały się pozostałości zabudowań mieszkalnych i świątynnych. Budowle wykonane były przede wszystkich z suszonych cegieł, część chat wykonano z plecionego szkieletu z obrzutką z gliny.

rysunek z Nazca
rysunek z Nazca
Źródło: Pixabay
Autor: monikawl999
Licencja: CC0 Creative Commons

Wśród zabudowań ośrodka ceremonialnego archeolodzy wyodrębnili Wielką Piramidę położoną przy Wielkim Placu, dwie Świątynie Schodkowe (Małą i Wielką) oraz zabudowania nazwane Monticulo, pełniące najprawdopodobniej rolę zaplecza gospodarczego świątyń. Są to ułożone tarasowo wielokondygnacyjne budowle podzielone na szereg mniejszych pomieszczeń. Komunikację pomiędzy poszczególnymi kondygnacjami zapewniały zbudowane wewnątrz budynku schody. W czasach późniejszych, pomieszczenia niższych pięter zostały wypełnione materiałem roślinnym i pochodzącym z rozbiórki innych obiektów. Możliwe, że miało to zapewnić większą wytrzymałość budowli położonej za terenie czynnym sejsmicznie i nawiedzanym przez liczne powodzie. Konstrukcja świątyń była zbliżona do konstrukcji zabudowań Monticulo.

Na budynkach świątynnych nie odnaleziono wyobrażeń bóstw. Do osiągnięć cywilizacyjnych należą też budowane urządzenia nawadniające w postaci kanałów i podziemnych akweduktów.

Oprócz tajemniczych wzorów w pustynnym klimacie zachowało się wiele mumii. Znajdowane są też spreparowane ludzkie głowy, długo opisywane mylnie jako trofea wojenne. Nowsze badania wykazały, że zostały ścięte tubylcom.

Do najważniejszych zabytków związanych z kulturą Nazca należą naczynia ceramiczne. Znano je już pod koniec XIX w. Znaleziska o kształtach figuralnych należą do rzadkości. Naczynia mają proste, kuliste formy i bardzo bogatą polichromię, złożoną nawet z jedenastu barw, przy jednoczesnej nieznajomości barwy niebieskiej i zielonej. Typowe dla sztuki Nazca są naczynia z dwiema szyjkami połączonymi ze sobą rodzajem strzemienia. Motywy zdobnicze dzielone są na dwa typy.

  • Realistyczne przedstawienia ptaków, roślin, ryb i twarzy kobiet.
  • Zdobienia nawiązujące do motywów mitologicznych. Często powtarza się wyobrażenie drapieżnego kota (jaguara, pumy) trzymającego w łapach ludzką głowę.

Z kulturą Nazca związane są też gigantyczne wizerunki zwierząt i motywy geometryczne widoczne z lotu ptaka. Zostały one wytyczone na pustynnym płaskowyżu. Czas ich powstawania datowany jest na okres od około 800 rok p.n.e. do 400 rok albo od około 350 – 600 rok oraz w fazie drugiej na lata 1000-1200. Odnalezione kołki do ich tyczenia pochodzą z V w. Wizerunki powstały po wybraniu ciemnych kamieni i odsłonięciu jasnego tła. Istnieje kilka teorii na temat pochodzenia tych obrazów. Najbardziej popularna, popierana przez wielu naukowców, interpretuje je jako drogi procesyjne związane z centrami kulturowymi Nazca.

Naczynie ceramiczne kultury Nazca
Naczynie ceramiczne kultury Nazca
Źródło: Wikipedia

Moje skojarzenia z kulturą Nazca

Tak jak pisałem we wstępie to z kulturą Nazca tak naprawdę przez bardzo długi czas kojarzyłem tylko wielkie rysunki na ziemi zrobione prze jeden z ludów Ameryki Południowej. Nie mając większej wiedzy nie mogłem bardziej kojarzyć sobie z innymi historycznymi faktami. Parę lat temu zdobyłem parę ciekawych informacji w tym temacie, lecz było to tak naprawdę niewiele i nie wyjaśniało zbytnio moich pytań związanych z ludem z tego regionu.

Po rysunkach doszły do mnie słuchy na temat odkryć związanych z mumiami z Nazca. Zdobyłem kilka informacji w przeciągu niedługiego okresu, ale nadal nic nie wiedziałem więcej. Na temat mumii możecie dowiedzieć się np. z filmu poniżej.

Dowiadywałem się w międzyczasie głównie na temat wspomnianych już niejednokrotnie rysunkach. Co do pozostałych informacji na temat kultury Nazca to pojawiały się one naprawdę rzadko i trudno było mi uzyskać cokolwiek więcej. Co za tym idzie to naprawdę mało się dowiedziałem o tym ludzie.

To co się dowiedziałem dodatkowo tworząc tekst

Poszukując dodatkowych informacji uzyskałem naprawdę dobre informacje i trudno mi by było nie podzielić się też z Wami. Z tego też powodu przekazuję je w tej części wpisu do dalszego czytania. Może też się dowiecie więcej, tak jak ja.

Pierwszą rzeczą jaką mogę Wam przekazać to informacje, że dzięki zdjęciom satelitarnym odnaleziono jedną ze skrywanych przez wieki tajemnic cywilizacji związanych z Nazca. Są to akwedukty puquios, które jak na owe czasy są naprawdę imponujące jeśli chodzi o wykorzystywaną technologię. Idąc za informacjami Onetu to:

Rosa Lasaponara z metodologii analizy środowiska we Włoszech powiedziała BBC Future, że jej zespół wykorzystał obrazy satelitarne, by wskazać położenie wszystkich puquios w całym regionie Nazca, by następnie sprawdzić, jak lokowane były osady. Odpowiednie rozmieszczenie umożliwiało ciągły dopływ wody.

System opierał się na spiralach zwanych puquios, ale ich funkcja budziła spory naukowców. Teraz wiadomo, że zespół akweduktów, tuneli i studni znajdujący się około 10 kilometrów od peruwiańskiej miejscowości Nazca był bardziej rozwinięty, aniżeli się wydawało.

Celem spiralnej budowy było „wciągnięcie” powietrza w dół do podziemnego systemu kanałów. Powietrze „transportowało” przechowywaną tam wodę, nawadniając pobliskie wioski.

Dla mnie jest to zadziwiające, że w porównaniu do współczesnych czasów to ówcześni ludzie mieli o wiele mniej wiadomości na temat fizyki i otaczającego świata potrafili coś takiego zrobić.

Powracając do rysunków z Nazca to mogę wiadomo, że ktoś je na pewno opisał i podzielił się z nimi w internecie Nie będę się rozpisywał ani podawał iluś przykładów, ale na Wikipedii można odnaleźć trochę informacji. Według tego portalu rysunki te to tak naprawdę system linii, które oglądane z góry przypominają kształtem zwierzęta, rośliny lub figury geometryczne, będący dziełem kultury Nazca. Znajdują się w południowo-zachodniej części Peru, niedaleko miasta Nazca, na obszarze ponad 50 kilometrów długości i 14 kilometrów szerokości. Linie znajdują się na czterech płaskowyżach: Palpa, Ingenio, Nazca i Socos, położonych pomiędzy 419 a 465 kilometrem autostrady panamerykańskiej. Zostały stworzone przez Indian Nazca między rokiem 300 p.n.e. a 900 n.e.

Pozostałości systemu irygacyjnego Nazca używane są po dziś dzień
Pozostałości systemu irygacyjnego Nazca używane są po dziś dzień
Licencja: Creative Commons
Autor: sancho panza’s photos
Źródło: Nazca sami sprowadzili na siebie zagładę

W naszych czasach tereny związane z rysunkami z Nazca jest związana z pustynią. Natomiast jak powstawały to w tym rejonie była roślinność związana z lasami. Według informacji to ludność by uprawiać coraz więcej bawełny i kukurydzy, to przez wiele pokoleń wycinali miejscowe lasy, w których rosły drzewa huarango (odmiana akacji). Nie wiedzieli, że tylko dzięki tym drzewom okoliczne tereny nie zamieniły się w pustynię. Te i inne informacje można odnaleźć w tekście na stronie Archeowieści.

Bibliografia

1. Kultura Nazca;

2. film Mumie z Nazca;

3. Tajemnica ludu Nazca odkryta dzięki zdjęciom satelitarnym;

4. Rysunki z Nazca;

5. Nazca sami sprowadzili na siebie zagładę.