Podsumowanie
Kto wypija najwięcej kawy?

Kto wypija najwięcej kawy?

Jesteś ciekaw kto w Polsce wypija najwięcej kawy? Oto w tym tekście przedstawione są informacje kto pija najwięcej filiżanek, kilogramów ziaren kawy oraz jaki zawód w Polsce plasuje się na pierwszym miejscu pod względem wypijanej kawy.

Tekst powstał przy współpracy z

logo firmy Konesso

Tak na dzień dobry

O kawie pisałem już sporo. Pojawiały się recenzje paru kaw oraz kilka tekstów związanych z historią nie tylko wspomnianego napoju. Teraz mam zamiar napisać jeszcze jeden tekst w podobnej tematyce, ale nie chcę zanudzać kolejnym cofaniem się w przeszłość.

Tym razem chciałbym przedstawić coś co może niektórych zaciekawić z powodu picia kawy. Tym razem będą to informacje bardziej związane ze statystyką. Tak, chciałbym zrobić prezentację, lecz tak naprawdę będę opierał się na różnych danych i będę je omawiał. Za to będę mógł zweryfikować dane oraz ukazać Wam na różnych infografikach jak to się przedstawia.

Który kraj przoduje w piciu kawy?

Każdy kraj w jakimś tam stopniu robi statystyki związane z wypijaniem tego ciemnego trunku. Jak nie dla produkcji to dla statystyk medycznych. W kolejnym kroku dzielą się z innymi państwami w przeróżny sposób. Z tego też powodu można zorientować się kto tylko podpija a kto jest nałogowym kawoholikiem

Spożycie kawy na świecie
Spożycie kawy na świecie w kilogramach na jednego obywatela
Źródło: KTO PIJE NAJWIĘCEJ KAWY NA ŚWIECIE?

.

Według jednego ze źródeł można zorientować się, że najwięcej na świecie wypijają Finowie. Nie spodziewałem się ich na tej pozycji, myślałem, że będą na niższej pozycji. To co można też zauważyć to ładnie wyprzedzają inne kraje, które mają podobny klimat – Norwegię i Islandię. Widać przez to, że klimat może mieć jakiś wpływ na spożywanie kawy, albo też cieplejszych napoi.

Dodatkowo dla krajów z pierwszej dwójki dodatkowym motywatorem jest to, że w tych państwach istnieje kultura związana z piciem tak zwanego Hygge oraz FikaFika w wolnym tłumaczeniu oznacza rzuć cokolwiek robisz i zatrzymaj się, żeby cieszyć się swoją kawą. To zwyczaj o wiele bardziej celebrowany od klasycznej kawy i ciastka po obiedzie, które znamy bardzo dobrze. Fika to moment dla Ciebie, który możesz spędzić na spokojnym rozmyślaniu lub dzielić go z przyjaciółmi. Ma pozwolić Ci na ukojenie nerwów i zebranie energii do działania na całą resztę dnia.

Gdzie najwięcej pijemy kawy?

Poszukując dalszych informacji na temat picia kawy natrafiłem na wykres, gdzie najczęściej Polacy piją kawę. W kilku miejscach odnalazłem potwierdzenie, że jest tendencja wzrostowa jeśli chodzi o jedną pozycję. A jest nią spożywanie kawy w domu albo u znajomych.

Miejsca spożywania kawy
Miejsca spożywania kawy
Źródło: Badanie Café Monitor – kawa na mieście

To co widać to na kolejnych miejscach znajduje się picie kawy na stacjach paliw oraz w miejscu pracy. Można sądzić, że pijemy kawę w głównej mierze w chwili relaksu, w drodze pomiędzy pracą a domem oraz przy spadku energii przy pracy. Dla mnie osobiście jest to powiązane z tym, że w głównej mierze pracujemy, zarówno w niej i w wolnej chwili próbujemy przywrócić sobie troszeczkę energii.do dalszego działania. W przypadku spotkania ze znajomymi to widać też tą tendencję, że kawa jest przy nas w momentach jak próbujemy nie tylko się relaksować, ale też próbujemy rozwiązać sobie wzajemnie języki.

W przypadku poniższej grafiki można wywnioskować, że jeśli pijamy kawę z rana to tylko w celu, aby się pobudzić. Natomiast wolimy na spokojnie napić się o innych porach jak mamy więcej czasu, chociaż czasami już popołudniem opadamy z sił i potrzebujemy łyka energii. To co można zauważyć to wieczorami już wolimy odstawić napój i kierować się do łóżka.

O jakiej porze pijamy kawę?
O jakiej porze pijamy kawę?
Źródło: Badanie Café Monitor – kawa na mieście

Na poniższym wykresie widać dokładnie kto najwięcej wypija kilogramów kaw. W 2012 roku na pierwszym miejscu znaleźli się przedstawiciele miast o liczbie mieszkańców pomiędzy 20 – 99 tysięcy. Natomiast na ostatnim miejscu można odnaleźć mieszkańców pochodzących z największych aglomeracji, gdzie normalnie można by spodziewać się, że oni powinni najwięcej konsumować brązowego napoju.

Przeciętne roczne spożycie kawy na osobę w 2012 roku (dane podane w kg)
Przeciętne roczne spożycie kawy na osobę w 2012 roku (dane podane w kg)
Źródło: rynek kawy

Kto najwięcej wydaje na kawę?

Poniżej specjalnie wprowadziłem kolejny wykres w celu przedstawienia kto wydaje najwięcej na kawę.

Udział wydatków na kawę w łącznych wydatkach na żywność
Udział wydatków na kawę w łącznych wydatkach na żywność
Źródło: rynek kawy

To co można zauważyć to można zauważyć jedną zależność. Im więcej dzieci jest na utrzymaniu w gospodarstwie domowym to tym mniejszy udział w zakupach ma kawa. Mogę jedynie domyślać się, że jest to zależne od coraz mniejszej ilości czasu na wypicie tego napoju.

W jakich zawodach pije się najwięcej?

Chcąc się dowiedzieć w jakich zawodach pije się najwięcej znalazłem parę ciekawych informacji w tym temacie. Nie każdy podaje w jakikolwiek statystykach jak to się rozkłada. Ja spróbowałem swoich sił i podsumowałem w prosty sposób.

Wykres związany z zawodami
Wykres związany z zawodami i z piciem kawy w filiżankach
Własne opracowanie

Zrobiłem taki oto wykres na podstawie danych z artykułu Kto pije najwięcej kawy?. Znajdziecie link do tego tekstu w załączonej bibliografii na samym końcu.

Na pierwszym miejscu wykresu znajdują się pracownicy mediów i oni piją ponad 4 filiżanki kawy. Tuż za nimi są policjanci, którzy też wypijają ponad 4 naczynia, natomiast nauczyciele piją po cztery. A pielęgniarki popijają do czterech filiżanek dziennie, a osoby na stanowiskach kierowniczych mniej więcej 3,5.

Uwagi końcowe

Podsumowując całość to mogę stwierdzić jedno, że jako naród pijemy mało w porównaniu z innymi. Przez to też nie możemy konkurować w zakupie kawy. Jednocześnie z powodu samego klimatu nie możemy hodować roślin kawowych w celu sprzedaży albo podniesienia ogólnego poglądu na temat ciemnego trunku.

Przechodząc już na nasz polski rynek to można stworzyć profil typowego polskiego kawosza, który wyróżnia się z tłumu, chociaż nie można jednoznacznie stwierdzić, że występują tylko tacy ludzie. Wspomniana osoba to najczęściej singiel mający dużo znajomych, z którymi spotyka się na kawie po pracy w biurze i pochodzi z miasta z liczbą mieszkańców pomiędzy 20 a 99 tysięcy. Dodatkowo jego praca jest związana z policją albo z mediami.

Wiadomo, że w Polsce piją też inni, nie tylko tacy przedstawiciele. Kawa jest na tyle rozpowszechniona i popularna we wszystkich warstwach społeczeństwa, że w życiu codziennym trudno odróżnić singla stojącego z kawą ze Starbucksa obok ojca dwójki dzieci trzymającego kubek z konkurencyjnej kawiarni. Przez to też na szybko zweryfikować i odpowiednio prowadzić kampanię promującą odpowiednie picie kawy.

Bibliografia

KTO PIJE NAJWIĘCEJ KAWY NA ŚWIECIE?;

Badanie Café Monitor – kawa na mieście;

Kto pije najwięcej kawy?.