Japonia w II wojnie światowej

Druga wojna światowa każdy wie pomiędzy jakimi latami się toczyła i była ogólnoświatowa, lecz jest o wiele mniej osób, które wiedzą, że na kontynencie azjatyckim też trwały walki. Możliwe, że na pewno w Polsce nie było rozpowszechniona informacja na ten temat. Natomiast jak w 1989 roku Zimna Wojna przestała istnieć i rozpoczęły się działania ocieplania stosunków politycznych Bloku Wschodniego z Zachodem można było się dowiedzieć o ataku Japonii na Stany Zjednoczone w jednym miejscu. Parę lat temu przypomnieli o tym puszczając jeden film na podstawie wydarzeń w Pearl Harbor. Jak już jesteśmy przy kraju kwitnącej wiśni chciałbym Wam opisać ich udział w czasie II wojny światowej.

Jak to było na początku wojny?

Walka Japonii w czasie światowym konflikcie rozpoczęła się o wiele wcześniej, czyli od 1937 roku i wtedy rozpoczęła się wojna chińsko – japońska. Walka trwała do 12 kwietnia 1941 roku. Japońskiej aneksji wschodnich wybrzeży chińskich i planom zdominowania Azji Południowo – Wschodniej stały na przeszkodzie interesy Stanów Zjednoczonych, które od samego początku zaangażowane były pośrednio w światowy konflikt zbrojny. Wspierała ona państwa europejskie, które toczyły walkę z III Rzeszą. W kwietniu 1941 roku Stany Zjednoczone obsadziły wojskiem Grenlandię, a w lipcu Islandię i stamtąd zwalczały niemieckie okręty podwodne. Japonia w pełni dołączyła się do światowego konfliktu atakując 7 grudnia 1941 roku amerykańską bazę w Pearl Harbor.

Charakterystyczna scena w dniu urodzin cesarza
Charakterystyczna scena w dniu urodzin cesarza.
Źródło: http://pl.wikipedia.org/wiki/Plik:Japanemperorbirthday.jpg

8 grudnia wojnę Japonii wypowiedziała Wielka Brytania, Kanada, Australia, Nowa Zelandia, Związek Południowej Afryki, Polska, Belgia, Etiopia i Komitet Wolnej Francji. 11 grudnia do wojny z USA przystąpiły III Rzesza i Włochy. Natomiast 27 września 1940 roku Niemcy, Włochy i Japonia podpisały Pakt trzech, który rozgraniczał strefy wpływów tych państw oraz głosił wszechstronną współpracę stron. W myśl postanowień paktu Japonia miała respektować przywództwo Niemiec i Włoch w ustanowieniu nowego ładu w Europie, a Niemcy i Włochy przywództwo Japonii w ustanowieniu nowego ładu w Wielkiej Azji Wschodniej. Zobowiązano się też do wzajemnej pomocy i wspierania własnych działań. W wyniku tego porozumienia ukształtowała się tak zwana oś Berlin – Rzym – Tokio. Po podpisaniu tego paktu Japonia nie ukrywała swoich apetytów imperialnych w Azji i na Pacyfiku, co musiało się skończyć konfliktem.

Japońskie państwo przeżywało rozkwit gospodarczy i potrzebowało nowych źródeł surowców. Podboje azjatyckie ułatwiła Japonii klęska Francji i Holandii w wojnie z Niemcami w Europie. Państwa te posiadały w Azji kolonie, których podbojem „kraj kwitnącej wiśni” był zainteresowany. Japończycy zawarli z Francją Vichy szereg porozumień, na mocy których podjęto eksploatację Indochin. Ekspansywność Japonii musiała doprowadzić do konfliktu na Dalekim Wschodzie, jako że ich działalność na tym obszarze naruszała interesy także Wielkiej Brytanii i przede wszystkim USA. Napięcie na linii Japonia – USA stale wzrastało.

Jak Japonia walczyła w czasie II wojny światowej?

W czasie ataku na Pearl Harbor zniszczono na ziemi większość samolotów. W porcie zatopiono dwa nowoczesne pancerniki, a kilka dalszych okrętów zostało poważnie uszkodzonych. W ciągu dwóch godzin trzon floty amerykańskiej na Pacyfiku został sparaliżowany. Ocalały jedynie trzy lotniskowce znajdujące się w chwili ataku poza bazą. Tego samego dnia samoloty japońskie zaatakowały lotniska na Filipinach. W dwa dni później wylądowali tam japońscy żołnierze. Walki trwały pół roku. Niewielkie siły filipińsko  – amerykańskie broniły się zaciekle do 5 maja 1942 kiedy upadła twierdza na wyspie Corredigor u wejścia do portu Manili. Następnie Japończycy błyskawicznie opanowują Hongkong, Indie Holenderskie i Malaje z Singapurem. W styczniu rozpoczyna się czteromiesięczny podbój Birmy. Zwycięski marsz Japończyków zostaje dopiero zatrzymany u wybrzeży Nowej Gwinei. Klęska na Morzu Koralowym w maju 1942 roku przekreśla jej plany opanowania Australii.

Admirał Isoroku Yamamoto
Admirał Isoroku Yamamoto
Źródło: http://pl.wikipedia.org/wiki/Plik:Yamamoto-Isoroku.jpg

Po klęsce na Morzu Koralowym samoloty amerykańskie zagroziły bezpośrednio Wyspom Japońskim. Uwagę Japończyków zwróciła wyspa Midway. Jej opanowanie uniemożliwiałoby dalsze naloty amerykańskie i zagroziło szlakom morskim łączącym Stany Zjednoczone z Australią. W bitwie o Midway stoczonej między 3 a 5 czerwca 1942 roku, flota japońska poniosła straszliwą klęskę. Straciła między innymi 4 lotniskowce stanowiące trzon sił strategicznych, bez których opanowanie wyspy stało się nierealne. Klęska ta przyczyniła się do osłabienia aktywności floty japońskiej i zahamowała dalsze jej podboje na Oceanie Spokojnym. W lutym 1943 roku po wielomiesięcznej bitwie o wyspy Salomona, Japonia przeszła do obrony. Konsekwentnie prowadzone działania flot sprzymierzonych, od Attu na Aleutach po Nową Gwineę oraz działania brytyjskie w Birmie doprowadziły do zamknięcia pierścienia wokół Wysp Japońskich. Jesienią 1943 roku inicjatywa strategiczna na Dalekim Wschodzie przeszła w ręce sprzymierzonych. 29 stycznia 1944 roku wojska amerykańskie zaatakowały wyspy Marshalla. Wojna na Oceanie Spokojnym miała zupełnie inny charakter niż w Europie. Amerykanie i ich sprzymierzeńcy zastosowali koncepcję zdobywania najważniejszych, z punktu widzenia strategicznego, baz japońskich.

Celem operacji było opanowanie najkrótszej drogi ku Filipinom. W czerwcu 1944 roku flota i wojska amerykańskie znajdowały się już w odległości 450 km od wybrzeży Filipin. 10 sierpnia 1944 roku zdobyta została w Mikronezji wyspa Guam. Stąd samoloty amerykańskie mogły docierać nad Wyspy Japońskie. Zajęcie wysp Palau i Morotai przełamało wewnętrzny pierścień obrony Japonii. Na północy wojska cesarskie opuściły Aleuty. Od listopada 1944 roku ciężkie bombowce amerykańskie systematycznie bombardowały Tokio i inne ośrodki przemysłowe. W Birmie hinduskie i birmańskie oddziały armii brytyjskiej przekroczyły w lutym 1943 roku rzekę Irawadi, rozpoczynając wielką ofensywę lądową. W Chinach z Japończykami walczyły wojska Czang – Kai – szeka oraz ludowa armia Mao – Tse – tunga.

Bomba atomowa nad Nagasaki
Wybuch bomby atomowej nad Nagasaki
Źródło: http://pl.wikipedia.org/wiki/Plik:Nagasakibomb.jpg

Japończycy ponieśli druzgocącą klęskę i z końcem lutego 1945 roku główne wyspy Filipin były już wolne. 1 kwietnia rozpoczęły się walki na Okinawie w archipelagu Riukiu. Pomimo poprzednich sukcesów zdobycie Wysp Japońskich było nadal odległym celem wojennym. Przygotowania do obrony wysp i milionowa Armia Kwantuańska w Chinach stwarzały dobrą podstawę długotrwałego zaciekłego oporu. Zgodnie z postanowieniami konferencji jałtańskiej 5 kwietnia 1945 roku Związek Radziecki wypowiedział Japonii pakt o neutralności, zawarty w kwietniu 1941 roku. Ich ofensywa w dniach 9 do 19 sierpnia 1945 roku doprowadziła do wyzwolenia z rąk Japończyków: Sachalinu, Wysp Kurylskich, północnej Korei i części Mandżurii oraz zmusiła do poddania się ciągle groźnej Armii Kwantuańskiej. 6 sierpnia 1945 roku bombowiec amerykański zrzucił pierwszą w dziejach ludzkości bombę atomową na liczącą 255 tysięcy mieszkańców Hiroszimę. Druga bomba uderzyła 9 sierpnia w Nagasaki. Zginęło lub zostało rannych 2/3 mieszkańców obu tych miast. Tego samego dnia w Chinach ofensywę lądową rozpoczęły wojska radzieckie i mongolskie wspierane przez Chińską Armię Ludową.

Koniec II wojny światowej dla Japonii

14 sierpnia 1945 roku Japonia ogłosiła kapitulacją. Japoński cesarz Hirohito nie podjął takiej decyzji zrobił to za niego japoński rząd. Armia Kwantuańska poddała się dopiero 19 sierpnia. Podpisanie aktu kapitulacji odbyło się 2 września 1945 roku na pokładzie pancernika Missouri, zakotwiczonego w Zatoce Tokijskiej. Amerykanie podyktowali twarde warunki i podjęli okupację Wysp Japońskich, aby nie dopuścić do odrodzenia militaryzmu japońskiego. Japonia uznała niepodległość Korei, zrzekała się wszelkich roszczeń do Tajwanu, wysp Rybackich, Kurylskich i południowego Sachalinu. Traciła również terytoria mandatowe przyznane jej po I wojnie światowej.

9 września złożyła broń armia japońska w Chinach, natomiast pojedyncze garnizony japońskie kapitulowały do 24 października 1945. Wyspy Japońskie i Koreę Południową okupowały Stany Zjednoczone do 30 równoleżnika. Koreę Północną natomiast miał pod swoim panowaniem ZSRR.

Bibliografia

1. http://portalwiedzy.onet.pl/73080,,,,wojna_swiatowa_ii,haslo.html;

2. http://www.sciaga.pl/tekst/10483-11-japonia_w_ii_ej_wojnie_swiatowej;

3. http://www.bryk.pl/wypracowania/historia/xx_wiek_ii_wojna_%C5%9Bwiatowa/4816-japonia_w_okresie_drugiej_wojny_%C5%9Bwiatowej.html;